2015 odchodzi, 2016 nadchodzi…

Koniec 2015 i Nowy Rok są wszędzie okazją do różnego rodzaju podsumowań i prognoz.
Prognozę, naszą tradycyjną Mapę Ryzyk 2016 już napisaliśmy i narysowaliśmy, wysłaliśmy do naszej ulubionej Gazety Ubezpieczeniowej i wkrótce opublikujemy ją także na łamach Ryzykonomii.

Co do podsumowań 2015, to pojawiają się też liczne rankingi różnych rzeczy, więc i my w Redakcji Ryzykonomii, po krótkiej naradzie przedstawiamy swój ranking, jakże ważny dla każdego risk managera, a jest to Ranking Standardów Zarządzania Ryzykiem, Zintegrowanego Zarządzania Ryzykiem, Enterprise Risk Management.

W tym rankingu, żeby nie trzymać rozgorączkowanych emocją P.T. wiernych Czytelników Ryzyknomii zwycięża (uwaga, uwaga, już za chwilęczkę, otwieramy kopertę, mecenas sprawdza poprawność wyboru, tak…)

Zwycięzcą Rankingu Standardów Ryzyka 2015 jest: KONSTYTUCJA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ!

Uzasadnienie jury konkursowego:
Regulacje są dzisiaj i powtarzamy to zawsze nie tylko teraz (-), najważniejszym elementem całego systemu zarządzania ryzykiem, w tym wypadku zarządzania ryzykiem na najwyższym, społeczno-gospodarczym poziomie. Już pierwszy menadżerowie ryzyka w Konstytucji 3 Maja rozumieli, że jest to w istocie standard zarządzania ryzykiem, który ma stworzyć system postępowania z ryzykiem (risk treatment) z takimi ryzykami jak: kołtuństwo, warcholstwo, sobiepaństwo i prywata.
Klasyczny ton płynący z królewskiej góry (tone of the top) miał pokazać całej Organizacji, że Kierownictwo jest zaangażowane w budowanie systemowej odporności  na ryzyko typu najazdy, rozbiory itp. A to wszystko w celu uzyskania zapewnienia (assurance), że cele organizacji będą osiągane. 

Od tego czasu minęło sporo czasu, mieliśmy konstytucje lepsze i gorsze a nawet komunistyczne. Każdy z tych standardów umożliwiał postępowanie z jakimś ryzykiem naszej społecznej organizacji i póki nie ma innych dla zachowania integralności organizacji wydaje się sensownym aby je przestrzegać.

Również Nasz Laureat, obowiązująca Konstytucja RP nie jest systemem zarządzania ryzykiem idealanym, niektórzy twierdzą, że nawet bardzo złym. Póki co jednak nie mamy innego i jak się wydaje przestrzeganie zawartej w nim struktury ramowej (framework) zarządzania ryzykiem jest jak się wydaje sensowne i ważne, bo jak mówi o tym szeroka definicja zarządzania ryzykiem (ISO31000): “zarządzania ryzykiem służy osiąganiu celów organizacji”.

Kończąc tę laudację Jury zaprasza wszystkich do subskrybcji naszego Newslettera, który liczy już blisko 60 Czytelników, dziękujęmy za zaufanie !

Podsumowanie 2015 roku, jest tylko wstępem do pełnego ryzyk roku 2016, w którym Wszystkiego Najlepszego Życzy Czytelnikom Naszego Portalu Wydawca Ryzykonomii, Jerzy Podlewski.

Dołącz do 489 profesjonalistów.
Zamów cykliczny bezpłatny Newsletter.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu subskrybcji dla potrzeb niezbędnych do wysyłki Newslettera Ryzykonomii (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).

Dodaj komentarz

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz