ISO31000 dla banków centralnych rekomenduje świeża publikacja „paper” Międzynarodowego Funduszu walutowego (IMF, International Monetary Fund).

Working Paper, którego autorem jest jeden z ekspertów IMF podkreśla rolę zarządzania ryzykiem niefinansowym (naszym zdaniem to kwestia mocno typologiczna i dyskusyjna, bo podział na ryzyka finansowe i niefinansowe, ma charakter akademicki, i co więcej jak nam się wydaje dyskryminuje te drugie, co jest potem powodem mnóstwa czysto finansowych kłopotów.)

Kultura ryzyka i inni

No, więc znajdziemy tam wiele dobrze nam znanych, ale wciąż ważnych konstatacji wchodzących od znaczenia governance, 3 linii obrony, (który to koncept krytykowaliśmy a blog) kultury ryzyka i konieczności systemowego podejście.

Co ważne i znamienne autor koncentruje się dalej na kwestii zarządzana ryzykiem w bankach centralnych stawiają miedzy innymi tezę, że „zarządzanie ryzykiem niefinansowym w bankach centralnych jest szczególnie niedorozwinięte”

Zdaje się również krytykować popularne, nie tylko w instytucjach finansowych zbyt bliskie kojarzenie roli audytu i zarządzania ryzykiem podkreślając rozdzielność tych funkcji.

WOW

Co na szczególnie cieszy (WOW ! bo i nam się to rzuca w oczy przy

lekturze wielu procedur wewnętrznych różnych regulatorów rynków) autorzy papera IMF zauważają, że tylko 15 spośród 93 analizowanych baków centralnych (nie mam niestety informacji czy nasz Narodowy został przebadany pod tym kątem) ma w regulacjach wewnętrznych precyzyjnie zaadresowaną funkcję „zarządzania ryzykiem” (w przeciwieństwie np. do audytu) używając terminu zarządzania ryzykiem niejako pry okazji innych funkcji. Tak to niestety jest i możemy podać więcej przykładów z innego podwórka choćby w kwestii Komitetów Audytu czy Dobrych Praktyk GPW, niestety. To bardzo znamienne.

Róbcie ISO

Wreszcie sporo uwago autor poświęca standardom ERM a konkretnie COSO oraz ISO 31000. Tutaj autor deklaruje, że:

” ISO 31000 jest ogólny standard dla wdrażania zarządzania ryzykiem w instytucjach korporacyjnych. Opublikowany w 2009 roku przewiduje zasady i wytyczne, które instytucje mogą wykorzystać do zaprojektowania, wdrożenia i utrzymywania procesów zarządzania ryzykiem w organizacji. Organizacje, które stosują dzisiaj ISO 31000 to wszelkie podmioty publiczne, prywatne lub korporacyjnej, stowarzyszenia, grupy lub indywidualne przedsięwzięcia. W tym sensie, norma stanowi podejście do zarządzania ryzykiem na wysokim poziomie „

Także, jak sądzimy dostrzeżenie znaczenia i popularności ISO 31000 w kontekście zarządzania ryzkiem w bankach centralnych stanowi międzynarodowe potwierdzenie znaczenia tego standardu mającego przecież staus Polskiej Normy i być może będzie impuslem do poszerzenia obszarów potencjalnego zastosowania normy w nowych obszarach.

Link do tego ciekawego dokumentu omawiąjącego zastosowanie ISO31000 dla banków centralnych znajdzie Czytelnik tutaj:

https://www.imf.org/external/pubs/ft/wp/2016/wp1634.pdf

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o