„Komitety audytu. Przewodnik dla praktyków” to bardzo ciekawa publikacja, która w trakcie naszych nieustających wielo-źródłowych kwerend w poszukiwaniu kolejnych przejawów ryzykonomii, wpadła nam w ręce już parę lat temu.

Dla nadzorujących

Jakoś tak się stało, że o opracowaniu tym nie pisaliśmy oddzielnie na blogu, choć na przykład słuchaczom i uczestnikom naszych licznych szkoleń czy wykładów niejednokrotnie wspominaliśmy o tym, że pozycja ta jest warta zapoznania. Choćby ze względu na pomocne praktyczne zestawy pytań, swojego rodzaju check listy, które można wykorzystać choćby do diagnozy funkcjonowania istniejących w przedsiębiorstwie (a także innych organizacji, na przykład całego sektora publicznego) systemów zarzadzania ryzykiem czy kontroli wewnętrznej. Wiec to bardzo dobra ściąga dla rad nadzorczych, zarządów, menadżerów różnych szczebli, wszystkich zainteresowanych.

Skonsumować !

Tu mała dygresja: komitety audytu to naszym zdaniem crème de crème rady nadzorczej, niestety u nas krem nieskonsumowany, a wręcz zupełnie niedostrzegany. Choć są i dobre praktyku i wchodzą kolejne regulacje, komitety audytu, które tak bardzo mogłyby się przyczynić dla rozwoju zarzadzania ryzykiem, bardzo słabiutko u nas działają. A jeżeli już to w cieniu fundamentalnej dla dobrych praktyk zasady „complain or explain”, co jak zgrabnie podsumował pewien znajomy specjalista od ładu organizacyjnego tłumaczymy na rodzimy, jako „nie, bo nie „.komitety audytu

Ale oczywiście, podręcznik pisali praktycy z doświadczeniem w zarzadzaniu, nadzorze właścicielskim, audycie i finansach, mocny skład. Dlatego opracowanie dobrze nadaje się do wykorzystania do rozwiazywania biznesowych problemów, choćby w obszarze ryzykonomii.

Polecamy, polecamy

No wiec lekturę przypominamy i polecamy a przyczynkiem do przypomnienia „Przewodnika” była ciekawa rozmowa z jednym z współautorów publikacji, który podarował nam jej „hard copy” wraz z dedykacją i autografem, co z dumą na załączonym zdjęciu prezentujemy. Czytajcie !

Komitety audytu

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o