Wśród „7 top requirements” dla  zarządzania ryzykiem , które kol. James Lam wykładał nam na warsztatach, o których dopiero co pisaliśmy poniżej,  na I-szym miejscu znalazło się „Learn from past mistakes” czyli inaczej „Uczenie się na błędach ”. Niezwykle istotne jest również tworzenie „lost event database” czyli z grubsza mówiąc „baz danych o straconych szansach”.
Wszyscy uczą się na błędach,  choćby CEO Akiro Toyoda po wpadkach Toyoty podkreśla ten element „uczenia się”,  pewnie też odpowiednio przez PR-owców od Zarządzania kryzysowego ukierunkowany….
I skąd nam to „uczenie się”  przyszło na myśl  z okazji kolejnego Narodowego Święta? I tu mała historyjka z życia wzięta, okolicznościowa i ad rem …


Parę dni temu mieliśmy okazję tłumaczyć pewnemu uczniowi podstawówki, o co z tym 3-cim Majem właściwie chodzi. Żeśmy więc w skrócie krajobraz polityczny 1-ej Rzplitej roztoczyli, liberum veto,

ogólne bezhołowie, brak planowania i zarządzania etcetera i jak to Stanisław August się z zapaleńcami za Business Continuity Plan dla  Ojczyzny 3 Maja  powziął , za późno jednak o jakieś 50 lat, niestety .
Tenże uczeń na spotkaniu rodzinnym, zapytany o relację z okolicznościowej akademii, temat wszem i wobec skomentował ,  że „święta tego obchodzić nie warto bo – jak  Wujek wyjaśnił –  wszystko za pózno było a skoro się jeszcze „nie udało” –  to co tu świętować ?”  
Tu prawdę mówiąc  musieliśmy się prawie pod stół schować, bo rodzina bardzo patriotyczna nas wzrokami jak sztylety przebiła… 
Ale też i  prostomyślność i logika dziecięca nas w zadumę niemałą wprawiła.
Nie kontynuując delikatnych tematów patriotyczno- historycznych, szczególnie, że w Redakcji Bloga duch bardziej pozytywistyczny niż romantyczny dominuje, z okazji 3-ego Maja jednoznaczny komunikat z łam Bloga płynie, żeby błędy popełniane ( bo któż ich nie popełnia) zawsze przede wszystkim jednak lessons learned były. Tak aby ich w przyszłości (co najmniej starać się) nie popełniać.  I biznesowo i  Narodowo.
Ps.
O pozostałych „6 ERM requirements” oczywiście też napiszemy niebawem…

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o