Choć Redakcja Bloga Ryzykonomia nie przepada za Noworocznymi Podsumowaniami, to jednak z racji swej samozwańczej Misji oświecenia Narodu (w temacie zarządzania ryzykiem  naturalnie, bo gdzie indziej byśmy nie śmięli) – pojawienie się roku 2011 odnotować musimy.

Żeby było na Temat, konkretnie i profesjonalnie poniżej publikujemy nasze wybrane przemyślenia jako Mapę Ryzyka wraz z uzupełniającą legendę. 

Kryzys
Niestety ma się dobrze – a nawet Coraz Lepiej. Rację mają chyba wieszczący nową, trwałą (!) kryzysową rzeczywistość. Bez wątpenia obserwujemy koniec Świata Darmowych Obiadów.  Czy się to komuś ideologicznie podoba czy nie, to Państwo Oszczędzające zamiast Państwa Opiekuńczego to nowa rzeczywistość.
Nasza ocena: Duże ryzyko – – –
Dobry Wujek Unia Europejska
Źródełko unijnych środków szybko i  nieuchronnienie wysycha a i w kolejce ustawiają się unijni bankruci. Co z pomysłami na dalszą Modernizację ?
Nasza ocena: Duże ryzyko – – – 
Katastrofy
Zima, prąd , koleje , powodzie, drogi.
Tak Było,  Jest i Będzie – bo być musi . Amen.
Nasza ocena: Duże ryzyko – – –
Ps. 1 Skutki ekonomiczne katastrof nieustannie rosną ze względu na coraz większe „zagospodarowanie  terenu”. Każda kolejna powódź i zima będą gorsze.
Ps. 2
Anglia stanęłą, więc na tę zimę mamy usprawiedliwienie, fajno !
Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwach (polskich)
ERM to ciagle wielka niewykorzytywana szansa. Firmy wciąż (o ile)  koncentracją się na ryzyku finansowym, króluje zarządania ryzykiem przez ubezpieczenia i mówiąc naukowo, bierna retencja.
Nasza ocena: Średnie ryzyko – –  
Zarządzanie ryzykiem  w sektorze publicznym
Pewne symptomy siły nowych regulacji.
Nasza ocena: Średnie ryzyko – –
CHF vs. PLN 
Hipoteczne walutowe: bomba z opóźnionym zapłonem. W zakładzie  z dealerami z Wall Street polscy kredytobiorcy ciągle górą…
Nasza ocena: Duże ryzyko – – –  
Krótki horyzont
Istotą zarządzania ryzykiem jest planowanie i przewidywanie. U nas natomiast, wciąż horyzont najbliższych wyborów króluje. I nic  się, niestety, nie zmienia. Jest chyba nawet coraz gorzej, tzn. krócej.
Nasza ocena : Duże ryzyko  —
Euro 2012
Tu jak wiadomo i jak dawno, wielokrotnie ogłoszono: Ryzyka-Nie-Ma. Z czystej, dziennikarskiej powinności dopychamy to do naszej Mapy Ryzyka. 
Ocena Ryzyka: Małe Ryzyko
2011
Nasza Ocena łączna: Ryzyko wciąż nieznane.

Dodaj komentarz

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz