Mapa ryzyka korupcji na świecie wydaje się z roku na rok czerwieńsza, przy czym oczywiście korupcji rozumianej bardzo szeroko, jako różnego rodzaju nieetyczne działania przedsiębiorstw, sektora publicznego i trzeciego sektora (NGO) mające też zazwyczaj mniej lub bardziej finansowy wymiar. Więc nie chodzi tu tylko o typowe “dawanie w łapę”, bo nieuczciwie można zarabiać na różne sposoby nawet „dając sobie w żyłę”, ja to powszechnie zdaje się czynią dzisiaj „gwiazdy sportu”, co ma później oczywiste finansowe pokusy. Albo obstawiając swoje własne mecze z bukmacherami, w oczywistym celu jak to czynili i piłarze ręczni i nożni, choć przyznamy o piłkarzach wodnych wciąz żadnych doniesien nie widzieliśmy.

No więc pierwszoplanowych przykładów korupcji dziaja nie brakuje skandale z Szarpową, FIFA przechodzi sama siebie, wszystko było na sprzedaż, i jak nawet twierdzą organizatorzy to organizacja prawie mafijna i rzekime oczyszcenie przeprowadza się w specyficzny sposób. Zresztą cała dziedzina sportowa jest bardzo smutnym i dużo mówiącym przykładem, bo teoretycznie to tam właśnie miało być czysto, uczciwie i sportowo. Jeżeli tam jest, jak jest to jak jest gdzie indziej?

W biznesie zaś mam tlący się solidnie kryzys u VW, ostatnio donoszono, że pojawił się nawet pozew amerykańskiego whistleblowera, który został zwolniony z tamtejszego oddziału koncernu, ponieważ nie chciał uczestniczyć w procederze niszczenia i ukrywania danych już po wyjścia afery na jaw. Śledztwa trwają i jak się domyślamy ameraykaie nie odpuszczą, szczególnie, że toczy się globalna walka konkurencyjna i tu każdy kamyk dorzucony do ogródka konkurenta może być pożyteczny.

http://www.theguardian.com/business/2016/mar/14/volkwagen-whistleblower-deleted-documents-emissions-tests

Ciekawe czy doczeka się kolejnej nagrody, która dorocznie przyznaje amerykańskie rządowe Whistleblower Office , rekord to było zdaje się 20 milionów dolarów….

https://www.sec.gov/whistleblower

A gdzie jest ta korupcja właściwe ?  No, wszędzie najwyraźniej, ale żeby nasi Czytelnicy się nie pogubili zamieszczamy link do obrazowej mapy ryzyka korupcji powadzonej przez Transparency International.

Link do mapy zmieszczamy poniżej: 

http://www.transparency.org/cpi2015#map-container

Mapa ryzyka korupcji pokazuje, że Polska jest na 30 miejscu na 168 (im wyżej, czyli niższa cyfra tym lepiej). Można klikać na kraje i sprawdzać, mapa jest interaktywna.

Dołącz do 489 profesjonalistów.
Zamów cykliczny bezpłatny Newsletter.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu subskrybcji dla potrzeb niezbędnych do wysyłki Newslettera Ryzykonomii (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).

Dodaj komentarz

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz