Więcej na te temat
przeczytasz w „Zombie atakują ! Zarządzanie ryzykiem po prostu” .  Strona bloga  
http://www.ryzykonomia.pl/p/e-booki.html

Dodaj komentarz

3 Comments on "Mapa ryzyka"

Notify of
avatar
Sort by:   newest | oldest | most voted
Tomasz Czerwiński
Guest

Przyjęta przez Pana skala prawdopodobieństwa wydaje się dośc zaskakująca. Prawdopodobieństwo wynoszące 30-50% jest na poziomie średnim czyli odnosząc się do przytoczonego przez Pana przykładu 30-50 na 100 obrabiarek uległo awarii. W skrajnym przypadku połowa z maszyn nie działa ale jest o dopiero poziom średni. Dla większości z firm byłaby to katastrofa.

Jerzy Podlewski
Guest

Oczywiście, opisana skala prawdopodobieństwa to jedynie przykład.
"Wyskalowanie" musi być dokonywane dla każdego przypadku oddzielnie.
Np. dla dentysty prawdopodobieństwo, że 1/100 pacjent umrze na jego fotelu będzie zdecydowanie zbyt katastrofalne i nie do przyjęcia.
Zresztą, prawdopodobieństo "standardowych" awarii technicznych jest stosunko łatwe do określenia.
Większym wyzwaniem jest określenie skali prawdopodobieństwa zdarzenia typu "szalony operator wytoczy na obrabiarce miecz samurajski i dokona zemsty na kieroniku hali za brak podwyżki" 🙂
pozdrawiam serdecznie
Jerzy Podlewski

Anna Słodczyk
Guest
Oczywiście, że tutaj jest podany przykład, a faktyczna skala musi być oparta o wcześniej przyjęte kryteria. Inne kryteria przyjmiemy dla fabryki posiadającej obrabiarki, a inne dla banku.Zawsze trzeba jednak prawdopodobieństwo odnieść do skutku, bo tak naprawdę dopiero jeden parametr łącznie z drugim daje wynik akceptowany, tolerowany czy krytyczny.I uwaga opiera sie to jeszcze o kryteria przyjęte do oceny ryzyka.W przypadku obrabiarek zgadzam się, że jeśli prawdopodobieństwo zepsucia się jest 50%, to grozi kryzysem firmy, ale dla takiej firmy trzeba "rozszerzyć" pole czerwone, czyli krytyczne. Jeżeli zepsuje się 50 %, to skutek będzie na pewno w wartości maksymalnej i załapiemy się… Read more »
wpDiscuz