Narodowa Mapa Ryzyka 2012 by Ryzykonomia>>>

W pełni się zgadzamy, że z nowym rokiem Nic się naprawdę nie kończy i Nic nie zaczyna, tym nie mniej (ani więcej) już od pewnego czasu planowaliśmy rozpoczęcie tworzenia na Ryzykonomii  NMR czyli  Narodowej Mapy Ryzyka.

Choć jak podejrzewaliśmy różne tajne zarządzania ryzykiem w naszym kraju Czynniki Naczelne odprawują, tylko odnośne rejestry ryzyk ściśle tajne pozostają ( tak dedukujemy, bo chyba niemożliwe żeby ich w ogóle nie było)  pozwalamy sobie Ryzykonomiczą ocenę sytuacji naszym P.T. Obecnym i przyszłym Czytelnikom przedstawić. Takąż Mapę Ryzyka 2011 prezentowaliśmy już na Ryzykonomii onegdaj.
Deklarujemy też uzupełnianie NMRa w tym roku częściej i regularnie.
Narodowa Mapa Ryzyka 2012

Chór na Wejście: tum – du-dUu-duummm (paszczowo)
Narodowa Mapa Ryzyka 2012
Legenda:
Kryzys
To chyba już permanentny stan. Zauważamy, że jeszcze rok temu głównie mówiło się o „twórczości bankowej” dziś przychodzi Narodowy czas spłaty życia na kredyt. Grecja ciągle upada i pewnie jej to w chroniczny stan przechodzi. My trzymamy się dobrze póki Dobry Wujek Merkel rachunki rozlicza ale najwyraźniej z tym coraz gorzej będzie.
Duże ryzyko (poza skalą)
Krótki horyzont planowania
Tradycyjnie już, ale tylko cichutkim głosem szarej myszki się pytamy: co z Modernizacją, Innowacjami, Edukacją. Dokąd zmierzamy za rok, dwa, dziesięć lat ? Jakie ryzyka się za horyzontem czają i jak nasi władcy planują nimi zarządzać ? Co w swoich rejestrach ryzyk chowają ?
Duże ryzyko (tradycyjnie)
Bańka hipoteczna
Nie czy , ale kiedy się pytamy. To wszystko już było gdzie indziej.
Wiemy, wiemy, taniej nie będzie….
Duże ryzyko
Śladowe ERM w firmach
Źródła donoszą o 2-3 % procentach firm zarządzających ryzykiem.
Przetrwanie nie jest obligatoryjne.
Duże ryzyko.
ERM w JSFP
Najwyraźniej zmierza tam, gdzie oczekiwaliśmy.
Średnie ryzyko
Terroryzm
Zbliża się EURO. Ataki terrorystów na polski kontyngent przed świętami to chyba nie przypadek. Na stronach EURO czytamy , że wszystko jest pod kontrolą, ale aktywiści z Greenpeacu wnieśli na stadion w Gdańsku plecaki pełne sprzętu wspinaczkowego.
Rosnące ryzyko.
Katastrofy naturalne
Specjalnie w człowiecze efekty klimatycznie nie wierzymy, ale infrastruktura rośnie, to i straty większe być  muszą. Choćby w zakresie sieci energetycznych nic o ile nam wiadomo nie zrobiono, póki co śnieg nie pada.
Duże ryzyko.
EURO 2012
Wszystko Idzie Zgodnie z Planem. Wygramy. Orzełki.
Zarządzanie ryzykiem wciąż najwyraźniej tajne, nie mówimy tu o antyterrorystach i innych snajperach ale ogólo-eurowym ERM-ie. Czas go ujawnić.
Ryzyko poważniejące (ale przyznajemy, że przecież może się udać)
Ryzyko polityczne
A co tu się może zmienić ?
Małe ryzyko.

8
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
adminAnonimowyWojciech Kowalczewski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Mam wątpliwości co do większości zawartych tu "ryzyk". Czy kryzys jako stan permanentny od około 3 lat jest w ogóle ryzykiem czyli zdarzeniem obarczonym niepewnością wystąpienia? A "Sladowe ilośc ERM w firmach" – sytuacja świetnie rozpoznana czyli 2-3% firm zarządza ERM – na czym polega to ryzyko? To takie luźne przemyślenia. Ryzyko dotyczy przyszłości, a nie teraźniejszości i dotyczy zdarzenia, które może ale nie musi się wydarzyć. 2-3% firm posiadających ERM to fakt, kryzys to fakt…

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jeśli najbardziej podoba się "Wam" 🙂 definicja z ISO 31000 to brzmi przecież ona: wpływ niepewności na cele. W związku z powyższym umieszczanie na mapie ryzyk o brzmieniu "kryzys (to chyba permanenty już stan) (…)" wzbudza zastawnowienie. Ryzykiem powinno być raczej "wpływ kryzysu w europie/świecie na stan polskiej gospodarki".Generalnie chodzi o pewną precyzję wypowiedzi. Która powinna być warunkiem koniecznym, jeśli chcemy abyśmy wszyscy kiedyś mówili w odniesieniu do ryzyka jednym głosem, a nie każdy głosił swoją wizję prawdy – bo inaczej dla jednych ryzykiem będzie kryzys (który i tak jest), a dla innych jego trudne do przewidzenia skutki (co chyba… Czytaj więcej »

Wojciech Kowalczewski
Gość
Wojciech Kowalczewski

Proponował bym dodatkowe ryzyko, które zdefiniował bym jako wzrost kosztów działalności. Chodzi tu zarówno o koszt pracy jak i szeroko pojętego kapitału. Na mapie umieścił bym to ryzyko w polu (2,3)obok ERM w Firmach. Zasadniczo dominacja pola (3,3) wskazuje, że niestety nie jest za wesoło.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ale co to za ryzyko, skoro coś jest pewne? Ryzyko to się podejmuje jak prawdopodobieństwo jest mniejsze niż 100.Kryzys? Przewidziany od dawna przez Austriaków (w sensie ekonomicznym) i ich zwolenników. Także jest to wynik określonych działań. Jako największe ryzyko, a zarazem zagrożenie wpisałbym tam chciwość polityków i rozwój głupoty na scenie politycznej. Chciwość jest prawdopodobna w 99%, być może zaczną żyć po bożemu, ale to 1%, a jeśli chodzi o rozwój głupoty to dałbym 70-80 %, bo jest szansa na to, że w niedługim czasie będą jakieś zmiany i powiedzmy, że jest na to 20%. Oczywiście skutki obu są niezwykle… Czytaj więcej »

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Niestety muszę się zgodzić z przedmówcą. Według definicji ryzyko jest to "skalkulowane prawdopodobieństwo wystąpienia pewnego zdarzenia w przyszłości, skutkujące uzyskaniem zysków lub poniesieniem strat." Państwo natomiast nie opisują ryzyk, a obecny stan. Ponadto, nie dają Państwo żadnych argumentów za swoimi opiniami, rzucają Państwo jedynie hasłami.
Pozdrawiam