Ktoś kiedyś ładnie powiedział, że menadżerowie i politycy, kiedy jest koniunktura i biznes rośnie uważają, że będzie to trwało wiecznie, a kiedy jest słabo wszystko dołuje, że to już za chwileczkę się kończy.

No więc, mamy o wiele więcej podobnych efektów behawioralnych w zachowaniu decydentów, żeby użyć terminu a’la Kahneman.
Jak to: Everything is Going According to Plan, Not in My Terms of Office, czy przesławny Koniec Historii, cała zupełnie nietrafiona i empirycznie obalona teza, ze już będzie płasko a nie sinusoidalnie, że wszystko już się skończyło. Będzie coraz cieplejsza woda w kranie.

Dziwić może takie nastawienie, które wszechunosi się tu i owdzie i na świecie, bo trąci jakimś odlotem rozsądku, zupełnym niedostrzeganiem i naiwnością jak zmienny i w rzeczywistości skotłowany mamy dzisiaj świat.

Podstawowe problemy pozostają nierozwiązane, budżety niezrównoważone, rosną ekstremizmy, a na pewno nie zostały nigdy, albo w ogóle, albo tyci-tyci, zaadresowane fundamentalne przyczyny problemów. Długi Grecji nie zostały spłacone i nie zniknęły a bieda na świecie jest jeszcze biedniejsza. Make world great again pozostaje deklaracją podążania w niewiadomym kierunku, choć z obietnicą, że jest to już kierunek zapoznany.
W kraju jak do tej pory mamy potężny problem z innowacyjnością, oświata i szkolnictwo wyższe słabują, naszą przewagą konkurencyjną pozostaje tania siła robocza oraz jabłka i truskawki.

Otoczenie makro też wciąż pozostawia wiele do życzenia, choć koniunktura jest i bardzo dobrze, ale jak to zawsze w kapitalizmie, do czasu. Geopolityka rozciąga się w burzowych chmurach już na bliskim horyzoncie, grają werble wiatru historii, choć niewprawnemu uchu może się wydawać że to dźwięki kan-kana.

Na poziomie firm pewnie te same percepcje: jakoś to będzie, póki co idzie dobrze, zarządzanie ryzykiem jest ważne, tylko nie mamy na to czasu, ryzyko się może wydarzy tylko nie za mojej kadencji… Historia się nie skończyła, już za chwile wraca, a przetrwanie wciąż pozostaje nieobowiązkowe…

Koniec Historii Koniec Historii Koniec Historii 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o