Otoczenie społeczeństwo governance (environment, society, governance) to koncepcja podnoszona w bardzo ciekawym artykule omawiającym kolejne aspekty tlącej się ciagle i przecież niewyjaśnionej wciąż afery emisyjnej producenta aut z Wolfsburga.

Lessons learned

W artykule na stronie pod znamiennym tytułem „Etyczny zarząd/rada nadzorcza” autor przedstawia ciekawe lessons learned płynące w tego (wciąż trwającego) kryzysu. Kilka z nich to między innymi:

  • zagmatwana struktura własnościowa (rodzina, państwo, lokalny land, inwestorzy instytucjonalni, inwestorzy mniejszościowi)
  • skomplikowany system głosowania na WZA utrudniający udział mniejszościowych inwestorów w sprawowaniu nadzoru właścicielskiego na przedsiębiorstwem
  • interferencja biznesu z polityką

Jak zauważa artykuł „skandal emisyjny” jest efektem zetknięcia się słabej kultury zarządzania, słabego governance z wysokim ryzykiem biznesowym. Efekt jest niestety dramatyczny a przecież jeszcze nie wszystkie trupy chyba z szafy wypadły. 

Nie pierwszy i nie ostatni, niestety

Niestety skandal biznesowy goni skanadal i ryzyka zwiążane z reputacją, łamaniem zasad governance wydają się dzisiaj zajmować czołowe miejsca na mapach ryzyka. Powoduje to jak słuchaliśmy ostatnio w podcast-cie BBC News powstawanie „globalnej rewolty” społeczeństwa zrażonych do takiej pazernej wersji kapitalizmu. Choć możnaby dyskutować, czy kapitalizm właśnie na słabym governance polega, bo można dalej argumentować, że fraudy to wielkie zagrozenie właśnie dla samego biznesu. Tym bardziej, że szykowane lekarstwa: regulacje, regulacje i jeszcze raz regulacje będą jeszcze bardziej dramatyczne i kosztowne.

Ważne jest otoczenie, społeczestwo, governace, ryzyko. Zapamiętajmy ten skrót: ESG

Link do całego artykułu polecamy ponżej:

 

otoczenie społeczeństwo governance

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o