Stop multitasking ! Ogranicz swój multitasking. Nie rób podejmuj zbyt wielu czynności naraz. To nieproduktywne, niepotrzebne i po prostu niebezpieczne.*

Mamy kolejny dramatyczny dowód, bo jak donoszą źródła przyczyną lutowej katastrofy kolejowej w Niemczech Holzkirchen i Rosenheim 9 lutego koło Bad Aibling w Bawarii zginęło 11 osób, a 85 zostało rannych był błąd dyspozytora, który grał w czasie pracy na smartfonie.

Bezlitosna empiria 

Wszystkie analizy pokazują bezlitośnie, że nawet najbardziej skomplikowane awarie przemysłowe, wypadki są u swoich przyczyn man-made zawinione przez człowieka a multitasking zdaje się być dzisiaj coraz większym zagrożeniem. Opowiadał mi ktoś ostatnio, że stojąc w około mordorowych korkach coraz częściej widzi na przykład kierowców oglądających na smartfonach telewizję!!!!

Nie wspominamy tu nawet o rozmowach przez telefon w samochodzie, można mieć wrażenie, że to jest jakiś wymóg ustawowy wobec polskich kierowców. My zawsze ograniczamy rozmowy w samochodzie do niezbędnego minimum albo rozmawiamy w trybie głośnomówiącym, (co też skądinąd jest dystrakcją uwagi), w razie ważniejszej sprawy zatrzymujemy samochód na przystanku, poboczu, parkingu. Polecamy, to dużo lepsze niż zmiażdżone nogi, rozjechane dziecko, krew, tragedia, więzienie. Wystarczy?

Niestety większość ludzi błędnie uważa, że jest zdolna do multitaskingu, są tony badań naukowych miażdżących to fałszywe przekonanie.

Co ciekawe. szokujące !!!  badania pokazują też, że im wyższe mniemanie o własnych zdolnościach do multitaskingu tym realna zdolność osoby do „robienia naraz” jest ….. NIŻSZA !

Stop multitasking. Nie ryzykuj!

Dodamy, że wśród negatywnych efektów multitasking znajduję się również według badaczy problemu takie efekty jak obżarstwo i tycie. Na pewno macie z tym do czynienia. Inne negatywy to wpływ na nasze stosunki międzyludzkie, przepracowanie, stress.

Stąd psycholodzy zalecają zasadę OHIO: only handle it once czyli rób jedną rzecz dopóki nie skończysz.

[wysija_form id=”1″]

stop multitasking stop multitaskingowi

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o