Zarządzanie ryzykiem czy bezpieczenstwem? Co jest ważniejsze? Co było pierwsze? „Co zawiera, co”?

W ostatnich latach zarządzanie bezpieczeństwem, nieporównanie do zarządzania ryzykiem gdzie indziej zrobiło zawrotną karierę nad Wisła. Na każdej uczelni są studia z zarządzania bezpieczeństwem, jest rządowe centrum bezpieczeństwa, nawet lekcje z bezpieczeństwa w szkołach. Oczywiście, inna sprawa jak to wszystko działa w praktyce, to temat na oddzielny referat.

Ale, pojawia się nam pytanie: Dlaczego akurat u nas tak dużo mówi się o bezpieczeństwie a tak niewiele o zarzadzaniu ryzykiem. Czym jest to „bezpieczeństwo”, czy da się nim w ogóle zarządzać, a jeżeli nawet tak, czy ma to dzisiaj sens.

Dlatego jakiś czas temu na moderowanym przez nas forum dyskusyjnym na portalu profesjonalistów LinkedIn zapoczątkowaliśmy dyskusję na ten naszym zdaniem niezwykle ważny temat. Trwa w najlepsze i zapraszamy do zapisania się i nie jest to naszym zdaniem zupełnie dyskusja akademicka jak by chcieli niektórzy, bo ma fundamentalne znaczenie choćby w obliczu tego, jakie nowe zagrożenia, (ale i szanse, tylko możliwe przy zarządzaniu ryzykiem) przynosi nam Sytuacja.

Uważamy na Ryzykonomii, mówiąc w skrócie, i napewno do tego tematu powrócimy niezadługo, że paradygmat bezpieczeństwa nie ma dziś racji bytu i jej wręcz przeciwskuteczny, sensowne jest zarządzanie ryzykiem, jako nigdy doskonały wybór pomiędzy korzyściami i kosztami wyboru mniejszego – większego skutku. Tylko  Nikt dzisiaj nie jest bezpieczny przed cyberatakami, fraudami, terroryzmem, katastrofami i tysiacami innych, „zwykłych” ryzyk. Tylko optymalizacja ryzyka wyrażona zasada ALARP, tak niskie jak to możliwe daje szansę na stawienie czoła wyzwaniom, które niesie nasze „społeczenstwo ryzyka”, risk society.

Trwanie w paradygmacie bezpieczeństwa staje się po prostu szkodliwe, trzeba zmienić diagnozę stad płyną również inne lekarstwa.

Grupa dyskusyjna „Zarządzanie ryzykiem” na LinkedIn liczy już ponad 170 członków i jest to wg. naszej wiedzy wynika jedyne poświęcone tylko zarządzaniu ryzykiem forum dyskusyjne w Polsce. (link)

Zapisz się na nasz Newsletter. Co tydzień. Zero spamu. Tylko zarzadzanie ryzykiem.

 

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
RedNaczAlien Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Alien
Gość
Alien

Sądzę, że temat bezpieczeństwa (tego „cyber”) stał się po prostu bardzo popularny, nie byłabym tak bardzo za „paradygmatem bezpieczeństwa” – to zależy od dojrzałości organizacji i jej podejścia do ryzyka. Moim zdaniem temat jest nieco na siłę, ponieważ pojęcie zarządzania bezpieczeństwem funkcjonowało od dawna, jednakże obecnie jest po prostu w świetle reflektorów – jest takim „medialnym celebrytą”. Spece od bezpieczeństwa zawsze robili swoje, są to najczęściej osoby, które doskonale rozumieją pojęcie ryzyka, ale używają go w kontekście swojej pracy. Instytucje które Pan wymienia także funkcjonują od jakiegoś czasu, nie są to więc przedsięwzięcia powstałe „na fali”. Temat nieco rozdmuchany, w… Czytaj więcej »